FAQ Časté dotazy

K jakému účelu jsou Plátnobalky vhodné?

Dá se říct, že ubrousky ve většině případů zastoupí vlastnosti alobalu(aluminiové folie), potravinové plastové fólie a jedorázových sáčků. Výjimkou jsou vlastnosti alobalu, které drží teplo a odolávají vysokým teplotám.

Ubrousky tedy můžete používat k:

Balení jakýchkoliv druhů potravin či předmětů (chleba a jiné pečivo, půlka pomeranče cibule, sýr a jiné)

Balení svačin

Přikrývání talířů, plechů a jiných nádob z důvodu zabránění šíření zápachu či proti okorání či osychání, nebo jako ochrana proti hmyzu

K ochraně předmětů při cestování/převozu v tašce. Zabalte do nich dudlík, kartáček na zuby, nebo třeba tuhé mýdlo.

Pokud do nich vložíte vlhký hadřík nebo ubrousek, je vhodné v nich převážet řezané květiny, aniž by zvadly a voda zůstane tam, kde má - u stonku.

Suroviny můžete v ubrouscích skladovat v lednici, spíži, batohu a tašce, nebo přímo v obývací místnosti.

 

ÚDRŽBA A SKLADOVÁNÍ

Plátnobalky jednoduše celé opláchněte pod proudem studené či vlažné tekoucí vody.  On sám je totiž díky voskové směsi přirozeně antibakteriální, zabraňuje vzniku plísní a nic víc tedy nepotřebuje.

V případě větších nečistot použijte jemný hadřík a opravdu jen výjimečně doporučuji použít ekologické mycí prostředky na nádobí. Vyhněte se běžným prostředkům na nádobí, obsahují rozpouštědla.

Pokud v případě delšího nevyužívání ubrousku, ubrousek lehce ztvrdne, "zmuchlejte" ho do kuličky a zahřejte v dlaních, opět napněte a takto 2-3x zopakujte. Ubrousek zase krásně obnoví svou elasticitu.

Skladujte na suchém místě v pokojové teplotě.

Ideální je místo, kde se nepráší, v opačném případě uschovávejte v papírovém pytlíku nebo pečícím papíru.

 

V čem jsou Plátnobalky lepší než jiné obaly?

Především nejsou  jednorázové, chrání tedy přírodu od zbytečného odpadu.

Jsou z přírodního materiálu, kompostovatelné, v přírodě jsou tedy plně rozložitelné. Po ukončení služby mohou také sloužit jako výborný přírodní podpalovač ohně.

Na rozdíl od svačinkových krabiček jsou velmi skladné a zabalená svačinka v nich zabere v batohu, kabelce či lednici jen minimum místa navíc.

Jsou prodyšné, potraviny v nich mohou dýchat. Přesto nepropustí vodu ani pachy a potraviny v nich zůstávají déle čerstvé.

Díky voskové směsi je ubrousek přirozeně antibakteriální a zabraňuje také vzniku plísní.

Mají krásné vzory a barvy a k tomu nádherně voní medem :).

 

Jak Plátnobalky používat?

JAK UBROUSKY POUŽÍVAT?

Ubrousek zahřejte dlaněmi a prsty na místech, kde chcete, aby se ubrousky lepily, nebo držely tvar. Totéž je vhodné udělat i u menších ubrousků. Dlaněmi ubrousek natvarujete do požadovaného tvaru.

Pokud by Vám vyhovovala menší velikost jednotlivých ubrousků, jednoduše si ubrousek zmenšete na Vámi požadovanou velikost pomocí kvalitních ostrých nůžek vhodných na stříhání textilu.

 Jak určitně NE?

Prosím chraňte ubrousky přímému zdroji tepla (topení, ostré slunce, fén, trouba, sporák , teplá voda, myčka a jiné)

Nevkládejte dlohodobě do mrazničky a neumývejte je v myčce.

Nekrájejte na ubrousku nožem a nebodejte do něj vidličkou - suroviny krájejte, vybírejte lžičkou a napichujte vždy mimo ubrousek.

Ubrousky neumývejte běžnými mycími prostředky na nádobí, ani hrubými houbičkami či drátěnkami.

Ubrousky nejsou vhodné na balení syrového masa a horkých potravin.

 

Jak a z čeho jsou Plátnobalky vyrobeny?

Ubrousky jsou vlastnoručně vyrobeny v kraji razovitem, Moravskoslezském, jednou ureptanou maminou pocházející z Valašska. Vznikají pod jejíma holýma rukama ze 100% bavlněného plátna, na které nanese a zataví směs vosku od českých včel, bio jojobového oleje a pryskyřice.

 

K čemu využívat jednotlivé velikosti ubrousků?

Půlovocník kelímkový (15x15cm) - Poslouží místo utrženého víčka jogurtu či plechovky; Zabalíte do něj ukrojenu půlku cibule či citronu, nebo jiného menšího ovoce. Můžete jím zabalit hrdlo láhve vína, když ztratíte špunt; Udělá vám spoustu parády na víčku od domácí marmelády.

Miminkům a malým dítkům jím přikryjete načaté dětské příkrmy. Zabalíte do něj dudlík nebo lžičku do tašky.

Miskáč rohlíkový(25x25cm) - Přikryjte jím menší talíř či běžnou misku; Zabalíte do něj ovocnou svačinku. Jste vyznavači půlky chleba či půl rohlíku na svačinu? Tato velikost ji skvěle zabalí; Schováte do něj kus sýru, nebo zabalíte buchtu. Můžete jej také použít na zabalení zubního kartáčku a tuhého mýdla na cestách, nebo přidat vlhký hadřík a převážet v něm řezané květiny.

Hrabě Sváčula (35x35cm) - Je to ideální velikost na balení téměř jakýchkoliv svačin a menších baget; Přikryje větší talíř i mísu a schováte do něj velký kus sýra, Máte půlku chleba nebo 2 rohlíky? Šup s nimi do tohoto ubrousku! Z této velikosti si jednoduše vyrobíte i svačinovou kapsu, nebo třeba mističku na oříšky

Chlebmajstr (45X55cm) - Nejčastěji jej používám na balení chleba a rohlíků. Velkou službu vykoná proti osychání a útokům hmyzu na přikrytí plechu/pekáče s buchtama. Skvěle se do něj balí obložené či prosté bagety. Poslouží skvěle jako přikrývka velkých táců s jídlem před příchodem návštěvy.

 

Jaká je životnost Plátnobalek?

Životnost ubrousků je cca 1 rok

Poté můžete ubrousek znovu obnovit pomocí směsi včelího vosku, kterou u mě jednoduše seženete také(ubrousek vložíte mezi 2 pečicí papíry, posypete směsí vosku a zažehlíte).

Pokud se Vám nechce investovat do směsi vosku, můžete použít běžný včelí vosk, ten však bohužel vydrží jen zlomek toho, co moje směs.

Pokud se rozhodnete ubrousek vyhodit, můžete jej rozstříhat na kousíčky a hodit do kompostu, případně ho využít jako podpalovač ohně(skvěle hoří) a pořídit si u mě ubrousek nový.

Záznamy nebyly nalezeny...